تفنگ بادی

تفنگ بادی از لوله ثابت دارای اهرم مسلح‌کننده و کاور پیستون تشکیل شده است .

این نوع تفنگ بادی در دو کالیبر 4/5 و 5/5 میلی‌متر عرضه می‌شوند که کالیبر 4/5 دقت تیر و برد بیشتری نسبت به 5/5 داشته و بیشتر برای تمرینات و مسابقات تیراندازی استفاده می‌شود.

البته باید توجه داشته باشید که از تفنگ در برابر ضربه محافظت کنید ، همچنین در هنگام استفاده از وارد آوردن فشار بیش از حد به لوله خودداری زیرا به مرور زمان لوله تاب بر می دارد.

در هنگام تیراندازی حتما از ساچمه مناسب با تفنگ استفاده کنید و از جاگذاری درست آن مطمئن شوید زیرا در صورت عدم جاگذاری درست ساچمه دقت لازم در تیراندازی را نخواهید داشت .

انواع مکانیزم مسلح شدن تفنگ بادی

تفنگ بادی با توجه مدل‌ها مکانیزم مسلح شدن مختلفی نیز دارند. شامل:

کمرشکن

این مکانیزم با پایین دادن لوله تفنگ و انتقال فشار به پیستون و عقب رفتن پیستون در نتیجه جمع شدن فنر تا مرز قفل شدن گیره انتهای پیستون به گیره ماشه اتفاق می‌افتد.

سپس با چکاندن ماشه پیستون آزاد شده و شلیک رخ می‌دهد.

 ساده‌ترین ، پرفروش‌ترین و رایج ترین اسلحه‌های بادی اسلحه‌های کمرشکن است.

اهرمی

در این مدل براساس محل قرار گیری آن، اهرم از زیر و اهرم از کنار تقسیم می شوند.

این نوع تفنگ بادی، جز ساده ترین نوع اسلحه های بادی (فنری) هستند.

انواع تفنگ بادی

تفنگ بادی فنری (مکانیزم فنر و پیستون)

این مدل از نخستین مدل های تفنگ های بادی محسوب می شود و از فنر قوی با قابلیت ارتجاعی بالا، یک پیستون و گیره ماشه بهره می‌برد.

با کشیدن اهرم یا پایین بردن لوله تفنگ فنر جمع شده و پیستون به ماشه قفل می‌شود.

سپس با چکاندن ماشه پیستون به سرعت به سمت جلو حرکت کرده و ایجاد فشاری در حدود 30 تا 50 بار می‌کند، که موجب فشار هوا بر گلوله و حرکت آن در طول لوله می‌شود.

تفنگ بادی نیترو پیستون (مکانیزم هوای حبس شده و پیستون)

در این نوع از تفنگ عملکرد مشابه مدل فنری است با این تفاوت که در این مدل فنر حذف شده و به جای آن از هوای محبوس در سیلندر پشت پیستون استفاده می‌شود.

 با مسلح کردن تفنگ پیستون عقب آمده و هوای حبس شده پشت خود را شدیداً فشرده کرده و سپس به ماشه قفل می‌شود.

 با چکاندن ماشه هوای فشرده شده پیستون را به شدت پیش می‌راند و فشاری تا ۱۰۰ بار ایجاد می‌کند.

تفنگ بادی پی سی پی (مکانیزم هوای فشرده)

در این مدل از تفنگ بادی فنر و پیستون حذف شده، جای آن از سیلندر تعبیه شده زیر لوله که تا ۲۲۰الی ۳۰۰ بار توسط کمپرسور هوا پر شده‌ است استفاده می‌شود.

این مدل با توجه به طراحی آن بسیار کم لگد و بدون تکان است.

مکانیزم آن بدین صورت است که پس از پر شدن سیلندر هوا یا گاز، هوای بسیار فشرده و پرقدرت توسط رگلاتور یا لوله‌ای به ماشه که به یک کلید آزادکننده هوا وصل شده می‌رسد و پشت آن محبوس می‌شود.

در این حالت هر بار که تیرانداز اقدام به چکاندن ماشه کند، مقدار هوای لازم جهت شلیک گلوله از مخزن آزاد و وارد لوله شده و باعث رانش و شلیک گلوله می‌شود.

تفنگ بادی کپسول دار با کپسول آماده CO2

در این مدل نیروی پرتاب ساچمه از یک کپسول پرشده از گاز CO2 تأمین می‌شود که از خشاب نیز بهره برده و مسلح شدن به صورت اتوماتیک انجام می‌شود .

باید توجه داشت که کپسول یکبار مصرف بوده و بیشتر برای تمرینات تیراندازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تفنگ بادی فنر پیستون اهرم از بغل

مکانیزم اهرمی تقریباً مانند مکانیزم کمر شکن است با این تفاوت که در این مدل لوله ثابت بوده و اهرم زیر لوله و یا در بغل اسلحه کار مسلح کردن را انجام می‌دهد.

گلنگدن اتوماتیک و نیم اتوماتیک

در این نوع از تفنگ‌ها سیستم گلنگدن دقیقاً مانند تفنگ جنگی عمل می‌کند و با فشار مستقیم یا غیر مستقیم گاز CO2 یا هوای فشرده موجب مسلح شدن مجدد تفنگ می‌گردد.

گلنگدن دستی غیر اتوماتیک

این مکانیزم نیز مانند مکانیزم گلنگدن در تفنگ‌های شکاری مانند برنو عمل می‌کند و با هربار عقب کشیدن و جلو دادن گلنگدن یک تیر به جان لوله می‌آید.

سپس با چکاندن ماشه و آزاد شدن هوای فشرده یا گاز CO2 ساچمه شلیک می‌شود.

در بیشتر تفنگ‌های دارای این مکانیزم از خشاب مدور ۶ تا ۱۲ فشنگی مانند خشاب رولور استفاده می‌شود.